Kadında anatomik olarak idar kanalı çıkışı(uretra),genital kanal çıkışı(vajina) ve biyük aptest kanalı çıkışı(anüs)birbirine çok yakın olarak yer alırlar bu nedenle bir taraftaki enfeksiyon kolaylıkla diğer tarafa geçebilir.Profilaksi(korunma) de alıması gereken pratik önlemler şöyle sıralanabilir :

1-Genital bir enfeksiyon varsa (vajinit,servisit ,ovarit vb.) bir kadın doğum uzmanının yardımı ile bu tedavi edilmelidir.

2-Büyük aptest yapıldıktan sonra arkadan öne doğru değil,önden arkaya doğru silinmeli tercihan antiseptik bir sabunla yıkanıp kurulanılmalıdır.Anal fissur,hemoroid gibi sorunlar varsa bir genel cerrahi uzmanına başvurarak tedavileri yaptırılmalıdır.

3-Cinsel yönden aktif olan kadınların ilişki öncesi ve sonrasında antiseptik bir sabunla vajen dış dudaklarını temizlemesi çok önemlidir.

4-En sık karşılaşılan sorunlardan biri de idrar tutmadır.Kadınlar oturarak idrar yaptığından bazıları herkesin kullandığı klozetleri  kullanmak istemeyip idrarlarını saatlerce tutmaktadır.Bu da mesanenin aşırı gerilmesine ve reflüye neden olarak enfeksiyona neden olmaktadır.Bunu  neden yaptıkları sorulduğunda  kirli klozetlerden enfeksiyon bulaşmasından korktukları için yaptıklarını söylemektedirler.İdrar yapmadan klozet bir ıslak mendille temizlenip ihtiyaç giderildikten sonra eve gelindiğnde duş alınıp çamaşır değiştirilerek bu önlenebilir.Bilinenin aksine idrar tutmak enfeksiyona daha çok zemin hazırlamaktadır.

5-Yine yanlış bir bilgi de havuzlardan enfeksiyon geçmesidir.Havuz suları yeterli klorlama yapıldığı sürece buradan bir enfeksiyon geçmesi ihtimali çok azdır ancak sistiti olanların güneşlenme sırasında ıslak mayo ile uzun süre kalmamasında yarar vardır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.