BENİGN PROSTAT HİPERPLAZİSİ (BPH):İyi huylu prostat büyümesi erkeklerin yaklaşık %55-60 ında hormonal nedenlerle 45-50 yaşından sonra başlar.  Hastalık kendini sık idrara çıkma,idrar akımında azalma,geceleri sık idrara çıkma,yanma gibi semptomlarla kendini gösterir.İleri olgularda hasta hiç idrar yapmamaya başlar ve böbrek fonksiyonları bozulabilir.

getimage (5)

Tanısı: Usg,fiziki muayene,gerekirse tomografi ile konabilir.Şikayetleri azaltmada a blokör ilaçlar yararlıdır.Hastanın bunlardan fayda görmediği durumlarda klasik TUR,plazmakinetik TUR,nadirende açık prostat ameliyatı gibi yöntemlerle hastalık tedavi edilebilir.Bazen hastalığın prostat kanseri ile karşabildiği durumlar vardır.Ayırıcı tanıda prostat biopsisi kullanılır ..

PROSTATIN İLTİHABİ HASTALIKLARI,(PROSTATİT)

Çeşitli yollarla bakterilerin veya bazı inflamatuar olguların prostatı etkilemesi ile olur.Hastalık üretral akıntı,ağrı,idrar yaparken yanma ,şiddetli olgularda ateş,hatta idrar yapamama gibi belirtiler verir.Bazen prostat apsesine  kadar giden ciddi olgular da görülebilir.

Tedavide;antibiyotikler,bolsıvı alımı,kabızlığın engellenmesi,sıcak oturma banyosu,düzenli cinsel yaşam gibi öneriler yer alır.