VARİKOSEL NEDİR  TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Varikosel testis çevresindeki venler(toplardamar) ‘in genişlemesi ve kanın geri akması ile ortaya çıkan bir hastalık olup erkeklerin yaklaşık %10 ‘unda sıklıkla sol tarafta ortaya çıkar.

Hastalar hekime ya ağrı ya da çocuk sahibi olamama şikayeti ile başvururlar.

Kısırlığa yol açma nedenleri:

1-Testisde ısı artışına neden olması

2-Kanın  durgunlaşması sonucu testisin Oksijen oranının düşmesi

3-Kanda bazı toksik maddelerin artışı ve bunun sperm yapımını etkilemesi

 

TANI :  Ayakta fizik muayene ile genişlemiş venler elle muayene edilebileceği gibi, skrotal doppler USG ile de tanı konabilir.

 

TEDAVİ : Hastalığın seçkin tedavisi mikrocerrahi yöntemle genişlemiş venlerin bağlanmasıdır.Ameliyat yaklaşık 30-40 dakika sürer.Anestezi genel veya spinal olabilir.Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir.

KOMPLİKASYONLAR : Çok az hastada nüks,hidrosel,yara enfeksiyonu gibi komplikasyonlar görülebilir.

SONUÇ : Ameliyatın olumlu sonuçları 6 ay içinde alınmaktadır.Hareket düşüklüğü fazla olan hastalara ilaçtedavisi de başlanabilir.Ameliyatın başarı oranı %70 olup,erkek infertilitesinde en olumlu sonuçlar varikosel tedavisi ile alınmaktadır.

2 Yorumlar
  1. Hocam hitroser tanısı koyuldu ve on gün yattım iyi sonuç alamadım agrim var üniversiteye gitnen gerek dediler sizinle nasıl görüşe bilirim

  2. Şikayetiniz varsa ameliyat olmanız gerekebilir Sekreterimden randevu alın 05428225776

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.