clip_image002Orta yaş veya daha ileri yaşlardaki erkeklerde peniste oluşan ve sertleşme sırasında ağrı ve eğrilmeye neden olan bir hastalıktır.Sertleşme olmadığında ağrı da görülmez.Muayene sırasında sert bir plağın ele geldiği görülür.Bazı hastalarda birden çok plağın olması da mümkündür.Patolojik incelemede hastalığın bir vaskülit karakterinde olduğu saptanmıştır.Medikal tedavi olarak E vitamini ve Kolşisin denenebilir. Cerrahi tedavi olarak Plaklı kısmın çıkartılıp bu bölgeye otojen veya sentetik graft konulması yapılmaktadır(Nesbit Operesyonu).

Son yıllarda Plağın olduğu bölgeye ultrasonik dalgalar verilerek plağın kırılması (ESWT) popülarite kazanmıştır.Non İnvaziv bir medot olması avantaj sağlamaktadır.

2 Yorumlar
  1. Faydalı ve bilgilendirici bir yazı. Hastalıklar hakkında bu kadar kısa ve net bilgileri internette bulmak çok kolay olmuyor. Teşekkürler Prof. Dr. Şevki Sert…

  2. İyi günler

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.