Kronik Pelvik (alt karın bölgesi) ağrı kadın ve erkekte bu bölgede yer alan organlardan kaynaklandığı gibi,nöromuskuler nedenler ve psikolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.Şimdi bu nedenleri sırasıyla inceleyelim:

 

Ürolojik nedenler ;

Sistit

Prostatit

Üretrit

Epididimoorşit

Varikosel

 

 

Jinekolojik  Nedenler :

Vajinit

Salpenjit-Overit

Servisit

 

 

Anorektal  Hastalıklar :

Anal Fissur

Proktit

Hemoroid

 

 

Noromuskuler Nedenler :

Sakral spinal Kord Hastalıkları

 

 

Diğer Nedenler :

Pelvik döşeme kaslarına ait spasmlar

 

 

 

TEDAVİ PRENSİPLERİ :

 

Bu yakınmalarla başvuran hastaya öykü ve fizik muayene sonrasında İdrar tetkik ve kültürü,Kan testleri,USG incelemesi sonrası gerekirse ürodinamik testler daha sonra da sistoskopik inceleme yapılır.Sistoskopik incelemede gerekirse biopsi de alınabilir.Bunlarla tanı konulduktan sonra tedaviye geçilir.

 

Prostatik Ağrı Tedavisi : a blokür ilaçlar,antibiyotikler,antiinflamatuar ilaçlar,5 a reduktaz inhibitörleri(Prostatik hiperplazi varsa)

 

Sistitler: Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma,bazen idrar kaçırma ile kendini  gösterir.Tanısı yukarıda belirtilen tetkiklerle konur.Tedavide antibiyotik ve antispasmotikler gerekirse mesane fulgurasyonu uygulanır.

 

Skrotal Ağrı : Varikosel ve herniler cerrahi olarak tedavi edilirler.Orşit epididimit gibi hastalıklar uygun antibiyotik antiinflamatuar ve analjeziklerle bunun dışındaki ağrılarda ise fizyoterapi uygulanır.

 

Uretral Ağrı : Genellikle pozitif bulgu yoktur.Ağrı uretral mukozanın inflamasyonuna bağlı olabilir.Kadında östojen yetersizliği ağrıya yol açabilir.Dizuri, sık idrar ,nokturi ortaya çıkan semptomlardır.Sıklıkla enfeksiyon yoktur. Tedavisi çok zordur sistemik antibiyotikler ,a blokürler denenebilir ancak genellikle multidisipliner yaklaşım gerekebilir.

 

 

Jinekolojik Pelvik Ağrı :   Dismenore,endometriyozis,pelvik enfeksiyonlar etiyolojide yer alırlar.Enfeksiyona bağlı ağrılarda antibiyotikler ilk seçenektir. Bazen pelvik malignitenin ilk belirtisi ağrı olabilir.

 

Nörolojik Nedenler : Sakral kök patolojilerine bağlı ağrılar bu dokuların innerve ettiği dokularda kendini gösterir.Tanı MR incelenmesi ile konur, tedavisi nedene yöneliktir.

 

Psikojenik Nedenler: Erkekte sertleşme sorununa bağlı gerginlik ve orgazm eksikliği gerilime ve ağrıya neden olabilir. Aynı sorun kadında da depresyona ve gerilim baş ağrılarına yol açabilir.Tedavide altta yatan nedenin ortadan kaldırılması yanı sıra anksiyolitik ve antidepressanlar kullanılır.

12 Yorumlar
 1. kronik prostatit tedavisinde daha dogrusu teşhisinde rektal tuse ile prostat sivisinda lokasit olcumu yapiyomusunuz.Birde sayin hocam siviyi alirken surunme .dedigimiz sekildemi yoksa cama mi damlatiyorsunuz.Hocam diger bir sorum bobrekler idar yollari mesane prostat yumurtaliklar ve lenf bezlerine tomografi mr vs. teslerini yapiyomusunuz.

 2. Biz bu şekilde tanı koymuyoruz.Boşalma sonrası ilk idrardan kültür yapıyoruz.Usg de şüpheli bir durum varsa tomografi tabii ki yapılıyor

 3. hocam size bir sorum olacak su anda en azindan bir aylik bir surecte dr. gitme imkanim yok benim sag bobrek ve alti apandis bilgesi ve penisin hemen ustunde agri oluyor bazen tuvalete 1 saat icerisinde 3 defa ciktigim oluyor sık tuvalete ciktigim zaman idrarimin rengi seffaf, cok ve tanzikli geliyor bazende idarara gunde 5 6 defa cikiyorum rengi sari oluyor ve ilk gelirken ince geliyor sonradan cogaliyor daha onceden gunde 15 16 defa idrara ciktigim oluyor bir ay once dr. gittimrektal tuse yapildi sperm ve idrar verdim ureme yok lokasit 0 denildi ondan yaklasik 2 hafta oncede yogun kum dokmustum bu belirtiler prostatit olabilirmi bazen idrarimin icerisinde yuzen biseyler oluyor cok ince kum gibi bazende icerisinde beyaz kucuk parcaciklar goruyorum bununla ilgili bir yorum yaparsaniz sevinirim

 4. birde hocam bu uroloji hastaliklarinin belirtilerinin hemen hemen hepsi ayni kum dokerken veya herhangi bir enfeksyonda cok idrara cikilirmi cikilincada bol ve tanzikli gelirmi

 5. bunlar bir hastalığın belirtisi değil herkeste görülebilecek bulgular

 6. aynı olur mu her hastalığın kendine göre bulgusu var

 7. Merhaba iyi günler basımdan gecen bi olayı anlatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
  Karnım ağrıyordu pelvik bölgesi oluyor alt kısım sağ tarafta daha çok ağrı oluyordu ama kola makinasını salladim orda bi kuvvet uyguladim ve karnın 5 dakika içinde çok şiddetli bir ağrı oluştu yerimden kalkamadim 15 20 dakika hastaneye gittik kan tahlili idrar tahlili rörtgen cektiler idrar yolunda enfeksiyon var dedi iste zaman geçtikçe ağrısı dindi yani doktor dedi 1 2 gün sonra yine gel dedi sonuçları karşılaştıralım bakalım agrinin sebebi senin kuvvet uygulamandan mi dedi tamam dedim herneyse 2 gun sonra gittim sira aldım dahliyeye kadın doktora durumu anlattim beni takmadi neredeyse karnımı muane etti dedim sonuçlara bakmicakmisiniz ben bu yüzden geldim dedim baktı ensfksyn var dedi olabilir dedi bi her aksam kullanmak için ilaç verdi birde ağrı olursa diye verdi ve ağrı hala yardımcı olurmusunuz şuan askerlik yapıyorum sürekli doktora gitme ihtimalim yok

 8. sizi görmeden ve tetkik yapmadan birşey söylemek mümkün değil en azından benim önerdiğim tetkikleri orada yaptırabilmen lazım

 9. Merhaba hocam. 8 ay önce sol varikosel den ameliyat olmustum. Şuan ki usg sonucu sol 3.5 sag 1.8 reflü akımı mevcuttur yazıyor.testiste agrı sancı testisle makat arası zonklama seyirme gibi bir his. Sol uykul içinde ve bazen kalçada agrı ve yine sol bacakta huzursuzluk hissi var son olarak idrar yaptıktan sonra 1-2 saniye testisle makat arası kısa bir sancı oluyor. Geçen doktora gittim bir kutu bactrim yazdı. Şuan şikayetlerim hala devam ediyor sizce bu sikayetlerim varikosel den mi kaynaklanıyor. Yada altta yatan başka bir sorun mu var.

 10. Varikosele bağlı da olabilir başka nedenlere de makata vuran ağrı prostatitte olur,ayrıca fıtık da araştırılmalı. Varikosel ameliyatını çocuk sahibi olmak için mi oldunuz ağrı için mi? Spermiogram sonuçları nasıl? Bunlar bilinmeden bir değerlendirme zor.

 11. Hocam bekarım. Agrı için olmuştum.ileri hareketlilik düşük çıkmıştı ameliyat olmadan önce. en son geçtiğimiz Ekim ayında sperm tahlili yaptırmıstım 100 milyon sperm %50 ileri hareketlilik çıkmıstı şimdi nedir Bilmiyorum. makata vuran agrı yok ama testisle makat arası zonklama oluyor zaman zaman zaman. şuan en çok rahatsız eden sol kalçada bi agrı var bu agrı zaman zaman baldıra bazende uyluk iç tarafında oluyor.testiste agrı birde. Kasık fıtıgı yok hocam bakıldı.ben şimdi tekrar varikosel ameliyatı olsam acaba fayda görürmüyüm Burdaki doktor ikinci ameliyatlar pek işe yaramıyor demişti.

 12. Öncelikle ağrının başka nedeni olup olmadığına bakılmalı ameliyat olursunuz ama ağrı devam ederse o zaman boşuna ameliyat olmuşsunuz demektir.Hiçbir başka sorun kalmaz da tek sorun varikosel kalırsa iyi bir merkezde mikro cerrahi ile ameliyat olun arzu ederseniz biz de yardımcı oluruz.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.